Přeskočit na hlavní obsah

Python a holky, holky a python

Náš vývojový tým je striktně jednopohlavní. Což je škoda. Ne proto, že vznikají situace jako když se celý den sedí v kanceláři u compu, nevětrá se a nikdo si toho nevšimne, dokud si nemusí jít na chodbu zavolat nebo že kytku kancelář viděla maximálně z obrazovky monitoru při prohlížení fotek z cest. Mnohdy chybí něco podstatnějšího - trochu jiný pohled na věc a větší variabilita v přístupech.
Když se pak na vypsanou stáž v roce 2016 přihlásila studentka z Kolumbie, nikdo tomu nevěřil. A tak to prostě je. A myslíme si, že je třeba s tím něco udělat. 
Skvělým projektem v tomhle ohledu jsou Czechitas. Že jste o nich ještě neslyšeli? Tak to se, jak doufáme, změní a do té doby si můžete přečíst o jedné z jejich akcí jak ji absolvovala Zuzka. 

PetrV sobotu 14. 11. 2015 proběhl v pražském Impact Hubu Python workshop pořádaný neziskovou organizací Czechitas, která se zaměřuje na vzdělávání žen v oblasti IT.  Cílem semináře bylo seznámit ženy a dívky, které dorazily – a bylo jich více než 30, se základy programování v jazyce Python. Seminář, na který bylo dobrovolné vstupné 300,- Kč, probíhal  v anglickém jazyce.
Celodenní program uvedla Abhinaya Kasoja a Simona Ceaki seznámením s jejich aktuálními Python projekty realizovanými ve společnosti Konica Minolta. Dále navázaly úvodem do problematiky programování, který může programátorovi/rce začátečníkovi/ci chybět.

V druhé části se přistoupilo k praktickému seznámení s Pythonem, které vedl Štěpán Bechynský. K ruce měl skoro desítku lektorů, kteří neustále kroužili mezi dívkami a radili, kdykoli bylo potřeba. A to, ať už s instalací na vlastní notebooky, které si účastnice přinesly, či s řešením příkladů, které měl Štěpán připravené. Ačkoliv nebylo příliš času vysvětlovat všechny záležitosti do podrobna (např. všechny nuance probíraných datových typů), využití ukázkových příkladů s řešeními dívkám umožnilo si Python i tak prakticky vyzkoušet.

V závěru byl zadán větší samostatný úkol, který již vyžadoval jako pochopení slovního zadání, tak nutnost vymyslet algoritmus řešení a samozřejmě převedení tohoto řešení do programovacího jazyka.  V závěrečné diskuzi  dívky jistě ocenily tipy na další studium. Doporučeny byly zajímavé online kurzy (např. https://www.coursera.org/) nebo probíhající workshopy Pythonu či Djanga  pro dívky (PyLadies či Django Girls). 

Vyzdvihnout bych chtěla perfektní organizaci se strany Czechitas, připravenost programu včetně praktických příkladů a hlavně ochotu všech lektorů či organizátorů věnovat svůj volný čas ženám a dívkám zajímajícím se o oblast IT.

Díky

Zuzka Kašáková

Populární příspěvky z tohoto blogu

Tři způsoby jak ve SparkTECHu využíváme Slack, o kterých jste (možná) nevěděli + bonus

Slack je mezi vývojářskými týmy pravděpodobně nejvyužívanějším komunikačním nástrojem a poměrně s jistotou si dovolím tvrdit, že právem. Nabízí totiž spoustu rozšíření a nástrojů, které dokáží ulehčit a zjednodušit rutinní práci. O to víc mi příjde škoda, že toho lidé nevyužívají a berou Slack jenom jako další chatovací aplikaci, kterých jsou k dispozici desítky. V tomto krátkém příspěvku popíšu několik funkcí, které jsou z pohledu nás, SparkTECHu, nejzajímavější a jejich zprovoznění je otázkou chvilky. 1) Hlasování v pollu Jeden z největších problémů, co jsme řešili po přestěhování do nových kanceláří, bylo rozhodování, kam půjdeme na oběd. Máme v okolí velké množství stravovacích zařízení, ale domluvit se na tom, kam se společně zajdeme najíst, byl většinou task na celé dopoledne. Určitě to taky znáte. Chodíte po kanclu, ptáte se kolegů kam by rádi, jenže ne každý má zrovna čas nebo kapacitu vám věnovat pozornost. Jeden má call, druhému něco hoří, takže to hotfixuje, dva jsou za

#SparkTrip do Izraele - Israel PyCon

Když jsme letos plánovali konference pro #python, byl PyCon jasná volba. No a protože v termínu toho českého se nashromáždily různé jiné akce (především vzhledem k tomu, že je o víkendu), hledali jsme  v zahraničí.  Volba to nakonec nebyla těžká, protože Mára byl začátkem roku na homeofficu v Izraeli a místní PyCon mu byl doporučen. A jelikož my ostatní jsme do té doby v Izraeli nebyli, tak bylo rozhodnuto. 

Brněnský #sparktrip aneb microservice hackathon

Namísto standardních vánočních večírků, které se již od listopadu sypaly jak objednávky na Teslu v Alze, jsme se rozhodli vybočit ze standardního shonu na konci roku a udělat si výlet. Resp. výlet - hackathon. Řekli jsme si, že se na dva dny omluvíme všem klientům a budeme se věnovat jen vlastním projektům (Eventitu, PickTimu, Networkuj, potažmo Notee a Budgetteru). A tak jsme v pondělí 4.12. sedli do vlaku Českých drah a zamířili do Brna. Plán bylo málo spát, ale o to víc programovat za pečlivého dodržování pitného režimu. A jak to nakonec dopadlo? Podívejte se sami.  Vyrážíme z Prahy v pondělí v 10:52, abychom neměli ztráty vinou zaspání hned na začátku.  Cestu si krom plánování vývoje krátíme i černými historkami.  Po příjezdu do Brna se kocháme místními pamětihodnostmi.  První veledůležitou věcí je oběd.... ...ihned následovaný svařákem.  Bydlíme v podstatě přímo na náměstí. Svařák tak máme po ruce.  Naše útočiště na příští dva dny.  Nejd