Přeskočit na hlavní obsah

Python a holky, holky a python

Náš vývojový tým je striktně jednopohlavní. Což je škoda. Ne proto, že vznikají situace jako když se celý den sedí v kanceláři u compu, nevětrá se a nikdo si toho nevšimne, dokud si nemusí jít na chodbu zavolat nebo že kytku kancelář viděla maximálně z obrazovky monitoru při prohlížení fotek z cest. Mnohdy chybí něco podstatnějšího - trochu jiný pohled na věc a větší variabilita v přístupech.
Když se pak na vypsanou stáž v roce 2016 přihlásila studentka z Kolumbie, nikdo tomu nevěřil. A tak to prostě je. A myslíme si, že je třeba s tím něco udělat. 
Skvělým projektem v tomhle ohledu jsou Czechitas. Že jste o nich ještě neslyšeli? Tak to se, jak doufáme, změní a do té doby si můžete přečíst o jedné z jejich akcí jak ji absolvovala Zuzka. 

PetrV sobotu 14. 11. 2015 proběhl v pražském Impact Hubu Python workshop pořádaný neziskovou organizací Czechitas, která se zaměřuje na vzdělávání žen v oblasti IT.  Cílem semináře bylo seznámit ženy a dívky, které dorazily – a bylo jich více než 30, se základy programování v jazyce Python. Seminář, na který bylo dobrovolné vstupné 300,- Kč, probíhal  v anglickém jazyce.
Celodenní program uvedla Abhinaya Kasoja a Simona Ceaki seznámením s jejich aktuálními Python projekty realizovanými ve společnosti Konica Minolta. Dále navázaly úvodem do problematiky programování, který může programátorovi/rce začátečníkovi/ci chybět.

V druhé části se přistoupilo k praktickému seznámení s Pythonem, které vedl Štěpán Bechynský. K ruce měl skoro desítku lektorů, kteří neustále kroužili mezi dívkami a radili, kdykoli bylo potřeba. A to, ať už s instalací na vlastní notebooky, které si účastnice přinesly, či s řešením příkladů, které měl Štěpán připravené. Ačkoliv nebylo příliš času vysvětlovat všechny záležitosti do podrobna (např. všechny nuance probíraných datových typů), využití ukázkových příkladů s řešeními dívkám umožnilo si Python i tak prakticky vyzkoušet.

V závěru byl zadán větší samostatný úkol, který již vyžadoval jako pochopení slovního zadání, tak nutnost vymyslet algoritmus řešení a samozřejmě převedení tohoto řešení do programovacího jazyka.  V závěrečné diskuzi  dívky jistě ocenily tipy na další studium. Doporučeny byly zajímavé online kurzy (např. https://www.coursera.org/) nebo probíhající workshopy Pythonu či Djanga  pro dívky (PyLadies či Django Girls). 

Vyzdvihnout bych chtěla perfektní organizaci se strany Czechitas, připravenost programu včetně praktických příkladů a hlavně ochotu všech lektorů či organizátorů věnovat svůj volný čas ženám a dívkám zajímajícím se o oblast IT.

Díky

Zuzka Kašáková

Populární příspěvky z tohoto blogu

#softwareAmaso v Rokytnici

Na říjnovém planningu jsme, poměrně na poslední chvíli, zpískali podzimní akci v Rokytnici (nad Jizerou - to neplést s Rokytnicí v Orlických horách, což se někomu, a přiznejme si že mě, povedlo). Rozhodli jsme se věc pojmout jako všeSparkTECHáckou akci, takže včetně dětí, manželů a manželek, přítelů a přítelkyň a dalších domácích mazlíčků. Jako na každé #softwareAmaso akci nesměla chybět tuna jídla a zajímavé prostředí. První bod jsme s Matějem pokryli čtvrtečním nákupem a zajistili jídlo nejen na víkend, ale i na následnou Toasťáko-vraždu prvního stupně v týdnu a dnech dalších. O další bod se postaralo z velké míry počasí, které nabídlo podzim ve své nejkrásnější podobě. Chajdu máme celou pro sebe. První večer byly na pořadu dne degustace vánočních vín a hry. Chybou bylo nechat intelektuálnější hry na pozdější fáze degustace. Není na hanbě, čeká na koupelnu.  Vše utichlo, jdeme spát.  Přilehlá restaurace otevřená od brzkého rána zachránila mnohým život, prot

Brněnský #sparktrip aneb microservice hackathon

Namísto standardních vánočních večírků, které se již od listopadu sypaly jak objednávky na Teslu v Alze, jsme se rozhodli vybočit ze standardního shonu na konci roku a udělat si výlet. Resp. výlet - hackathon. Řekli jsme si, že se na dva dny omluvíme všem klientům a budeme se věnovat jen vlastním projektům (Eventitu, PickTimu, Networkuj, potažmo Notee a Budgetteru). A tak jsme v pondělí 4.12. sedli do vlaku Českých drah a zamířili do Brna. Plán bylo málo spát, ale o to víc programovat za pečlivého dodržování pitného režimu. A jak to nakonec dopadlo? Podívejte se sami.  Vyrážíme z Prahy v pondělí v 10:52, abychom neměli ztráty vinou zaspání hned na začátku.  Cestu si krom plánování vývoje krátíme i černými historkami.  Po příjezdu do Brna se kocháme místními pamětihodnostmi.  První veledůležitou věcí je oběd.... ...ihned následovaný svařákem.  Bydlíme v podstatě přímo na náměstí. Svařák tak máme po ruce.  Naše útočiště na příští dva dny.  Nejd

K definici pojmu osobní údaje

Publikováno | 16. Listopad, 2011 Jak vyplývá z příspěvků účastníků Konference evropských komisařů ochrany dat a soukromí, uskutečněné 29. – 30. dubna 2010 v Praze a zveřejněné v Informačním bulletinu č. 1/2010 Úřadu pro ochranu osobních údajů, je základním úskalím chování uživatelů na Internetu fakt, že ač jejich počet stoupá, stále chybí základní povědomí o tom, jak se v tomto relativně novém prostředí chovat [1]. Tento fakt je umocněn za předpokladu, že je vztažen ke společensko-právnímu fenoménu tak novému, jako je ochrana osobních údajů. Lze jistě souhlasit s myšlenkou, že jen ve společnosti, která nemusí jako palčivý problém den ze dne řešit fyzické přežití svých členů, je prostor zabývat se takovými detaily, jako je vyvažování různých práv lidí a vztahu jednotlivce a soukromoprávních a veřejnoprávních společenských struktur a že nastolování problému ochrany osobních údajů je výrazem relativně velmi dobrého fungování [...] modelu demokratické společnosti [2] .