Přeskočit na hlavní obsah

První PyCon v ČR

O víkendu 14. a 15. listopadu se v Brně konala úplně první konference zaměřená na Python, nebo-li PyCon.cz. Vzhledem k tomu, že si s Pythonem docela tykáme a máme jej rádi, nechtěli jsme si tuto akci nechat ujít.

V sobotu byla přednášková část víkendu tématicky umístěna na Fakultu Informatiky VUT v Brně. Pro ty, kteří neví, je fakulta umístěna v areálu kláštera Kartuziánského řádu, což dodalo akci velmi příjemnou atmosféru.


Po krátké registraci, kdy si pořadatelé dali záležet na dřevěných jmenovkách, Python půllitrech a jiných tématických ozdobách, začal program úvodní přednáškou Amber Brown o projektu Twisted, paralelizaci zpracování requestů a portaci z Python 2x na 3x.


Následovala velmi zajímavá přednáška od Russell-Keith Magee, který se zaměřil na opensource projekty, jejich ekonomickou stránku a životní cyklus.Po těchto dvou přednáškách se program rozvětvil na více teoretické přednášky ohledně využití Pythonu ať již v genomovém inženýrství či v moderních embedded zařízeních. Větev druhá a neméně zajímavá se orientovala spíše na praktičtější využití - např. unit testing, mobilní aplikace a push notifikace a DevOps okénko o provozování funkčního systému.


Sobotní program byl uzavřen půlhodinkou lightning talks a následoval přesun do Café Savoy a poklidné večerní nemoderované diskuse.
Nedělní aktivity se konaly blíže středu města v Impact HUBu Brno, kde se odvíjely dva tříhodinové bloky workshopů na rozličná témata - web scraping, cryptografie, automatizovaný deep learning a využití při zpracování psaného jazyka - a koho tyto části moc nenadchly, mohl se zúčastnit miniprojektů a zapojit se do řešení problémů ostatních pythonářů.Celá akce byla provázena výborným cateringem a ještě lepším kafem, což bylo pro mnohé přítomné záchranou pro dobrý ranní rozjezd.Rádi bychom pochválili pořadatele za profesionálně zorganizovanou akci a poděkovali, že věnovali svůj čas na to, aby se něco podobného v Česku událo. Plány jsou prý do příštího roku ještě smělejší, nezbývá než se těšit...

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dubnový #hrajsnami SparkTECH planning

Pravidelně první středu v měsíci máme ve SparkTECHu planning. Pravidelně, abychom se nemohli vymlouvat, že jsme na to zapomněli. První středu, abychom se nemuseli dohadovat kdy (dost stačí dohadovat se na CO?) a protože cvičně hučí sirény (kdybychom přeci jen zapomněli a chtěli se vymlouvat). A planning, protože původní záměr byl, že půjde opravdu o typický planning dle agilních metodik. To, že to nakonec dopadlo jinak a jedná se zkrátka o informativní setkání, kde se probírá kde co, je už jiná pohádka.

Pro představu fotky z toho nedávného, dubnového, po kterém jsme vyrazili do Endorfinu. Tam nás čekal Freddy Krueger a pokojíček ve stylu Saw.
Jelikož se někde v budoucnu v téhle vybrané společnosti vyměníme, bylo nejhorší si o průběhu nevyprávět.

#softwareAmaso v Rokytnici

Na říjnovém planningu jsme, poměrně na poslední chvíli, zpískali podzimní akci v Rokytnici (nad Jizerou - to neplést s Rokytnicí v Orlických horách, což se někomu, a přiznejme si že mě, povedlo). Rozhodli jsme se věc pojmout jako všeSparkTECHáckou akci, takže včetně dětí, manželů a manželek, přítelů a přítelkyň a dalších domácích mazlíčků.

Jako na každé #softwareAmaso akci nesměla chybět tuna jídla a zajímavé prostředí. První bod jsme s Matějem pokryli čtvrtečním nákupem a zajistili jídlo nejen na víkend, ale i na následnou Toasťáko-vraždu prvního stupně v týdnu a dnech dalších. O další bod se postaralo z velké míry počasí, které nabídlo podzim ve své nejkrásnější podobě.
Tři způsoby jak ve SparkTECHu využíváme Slack, o kterých jste (možná) nevěděli + bonus

Slack je mezi vývojářskými týmy pravděpodobně nejvyužívanějším komunikačním nástrojem a poměrně s jistotou si dovolím tvrdit, že právem. Nabízí totiž spoustu rozšíření a nástrojů, které dokáží ulehčit a zjednodušit rutinní práci. O to víc mi příjde škoda, že toho lidé nevyužívají a berou Slack jenom jako další chatovací aplikaci, kterých jsou k dispozici desítky. V tomto krátkém příspěvku popíšu několik funkcí, které jsou z pohledu nás, SparkTECHu, nejzajímavější a jejich zprovoznění je otázkou chvilky.


1) Hlasování v pollu

Jeden z největších problémů, co jsme řešili po přestěhování do nových kanceláří, bylo rozhodování, kam půjdeme na oběd. Máme v okolí velké množství stravovacích zařízení, ale domluvit se na tom, kam se společně zajdeme najíst, byl většinou task na celé dopoledne. Určitě to taky znáte. Chodíte po kanclu, ptáte se kolegů kam by rádi, jenže ne každý má zrovna čas nebo kapacitu vám věnovat pozornost. Jeden má call, druhému něco hoří, takže to hotfixuje, dva jsou zavření …