Přeskočit na hlavní obsah

První PyCon v ČR

O víkendu 14. a 15. listopadu se v Brně konala úplně první konference zaměřená na Python, nebo-li PyCon.cz. Vzhledem k tomu, že si s Pythonem docela tykáme a máme jej rádi, nechtěli jsme si tuto akci nechat ujít.

V sobotu byla přednášková část víkendu tématicky umístěna na Fakultu Informatiky VUT v Brně. Pro ty, kteří neví, je fakulta umístěna v areálu kláštera Kartuziánského řádu, což dodalo akci velmi příjemnou atmosféru.


Po krátké registraci, kdy si pořadatelé dali záležet na dřevěných jmenovkách, Python půllitrech a jiných tématických ozdobách, začal program úvodní přednáškou Amber Brown o projektu Twisted, paralelizaci zpracování requestů a portaci z Python 2x na 3x.


Následovala velmi zajímavá přednáška od Russell-Keith Magee, který se zaměřil na opensource projekty, jejich ekonomickou stránku a životní cyklus.Po těchto dvou přednáškách se program rozvětvil na více teoretické přednášky ohledně využití Pythonu ať již v genomovém inženýrství či v moderních embedded zařízeních. Větev druhá a neméně zajímavá se orientovala spíše na praktičtější využití - např. unit testing, mobilní aplikace a push notifikace a DevOps okénko o provozování funkčního systému.


Sobotní program byl uzavřen půlhodinkou lightning talks a následoval přesun do Café Savoy a poklidné večerní nemoderované diskuse.
Nedělní aktivity se konaly blíže středu města v Impact HUBu Brno, kde se odvíjely dva tříhodinové bloky workshopů na rozličná témata - web scraping, cryptografie, automatizovaný deep learning a využití při zpracování psaného jazyka - a koho tyto části moc nenadchly, mohl se zúčastnit miniprojektů a zapojit se do řešení problémů ostatních pythonářů.Celá akce byla provázena výborným cateringem a ještě lepším kafem, což bylo pro mnohé přítomné záchranou pro dobrý ranní rozjezd.Rádi bychom pochválili pořadatele za profesionálně zorganizovanou akci a poděkovali, že věnovali svůj čas na to, aby se něco podobného v Česku událo. Plány jsou prý do příštího roku ještě smělejší, nezbývá než se těšit...

Populární příspěvky z tohoto blogu

Tři způsoby jak ve SparkTECHu využíváme Slack, o kterých jste (možná) nevěděli + bonus

Slack je mezi vývojářskými týmy pravděpodobně nejvyužívanějším komunikačním nástrojem a poměrně s jistotou si dovolím tvrdit, že právem. Nabízí totiž spoustu rozšíření a nástrojů, které dokáží ulehčit a zjednodušit rutinní práci. O to víc mi příjde škoda, že toho lidé nevyužívají a berou Slack jenom jako další chatovací aplikaci, kterých jsou k dispozici desítky. V tomto krátkém příspěvku popíšu několik funkcí, které jsou z pohledu nás, SparkTECHu, nejzajímavější a jejich zprovoznění je otázkou chvilky. 1) Hlasování v pollu Jeden z největších problémů, co jsme řešili po přestěhování do nových kanceláří, bylo rozhodování, kam půjdeme na oběd. Máme v okolí velké množství stravovacích zařízení, ale domluvit se na tom, kam se společně zajdeme najíst, byl většinou task na celé dopoledne. Určitě to taky znáte. Chodíte po kanclu, ptáte se kolegů kam by rádi, jenže ne každý má zrovna čas nebo kapacitu vám věnovat pozornost. Jeden má call, druhému něco hoří, takže to hotfixuje, dva jsou za

#softwareAmaso v Rokytnici

Na říjnovém planningu jsme, poměrně na poslední chvíli, zpískali podzimní akci v Rokytnici (nad Jizerou - to neplést s Rokytnicí v Orlických horách, což se někomu, a přiznejme si že mě, povedlo). Rozhodli jsme se věc pojmout jako všeSparkTECHáckou akci, takže včetně dětí, manželů a manželek, přítelů a přítelkyň a dalších domácích mazlíčků. Jako na každé #softwareAmaso akci nesměla chybět tuna jídla a zajímavé prostředí. První bod jsme s Matějem pokryli čtvrtečním nákupem a zajistili jídlo nejen na víkend, ale i na následnou Toasťáko-vraždu prvního stupně v týdnu a dnech dalších. O další bod se postaralo z velké míry počasí, které nabídlo podzim ve své nejkrásnější podobě. Chajdu máme celou pro sebe. První večer byly na pořadu dne degustace vánočních vín a hry. Chybou bylo nechat intelektuálnější hry na pozdější fáze degustace. Není na hanbě, čeká na koupelnu.  Vše utichlo, jdeme spát.  Přilehlá restaurace otevřená od brzkého rána zachránila mnohým život, prot

#SparkTrip do Izraele - Israel PyCon

Když jsme letos plánovali konference pro #python, byl PyCon jasná volba. No a protože v termínu toho českého se nashromáždily různé jiné akce (především vzhledem k tomu, že je o víkendu), hledali jsme  v zahraničí.  Volba to nakonec nebyla těžká, protože Mára byl začátkem roku na homeofficu v Izraeli a místní PyCon mu byl doporučen. A jelikož my ostatní jsme do té doby v Izraeli nebyli, tak bylo rozhodnuto.