Přeskočit na hlavní obsah

Co jsou internetové stránky podle zákona a co na nich musím zveřejňovat?

V minulosti opomíjená, ale poslední dobou již v podvědomí podnikatelské veřejnosti zakořeněná, povinnost zveřejňovat na internetových stránkách určité údaje, byla v minulosti zakotvena v § 13a obchodního zákoníku [1].
Co se změnilo po 1. lednu 2014 s nabytím účinnosti zákona o obchodních korporacích (dále jen ZOK) [2]? 

Internetové stránky jsou zmíněny a definovány již v jednom z úvodních paragrafů ZOKu, konkrétně
§ 7 odst. 2.

Definice internetových stránek dle ZOKu:
Jedná se o způsob zveřejnění informace umožňující dálkový přístup, který je pro veřejnost bezplatný, a to tak, aby informace byly dostupné jednoduchým způsobem po zadání elektronické adresy.
Zůstaneme-li na moment u tohoto ustanovení, je zajímavé poukázat na fakt, že dává za povinnost akciovým společnostem mít internetové stránky a zveřejňovat na nich konkrétní údaje (k tomu viz níže). U společností s ručením omezeným je toto z části dobrovolné a to z toho důvodu, že společnost s ručením omezeným povinnost obligatorně internetové stránky zřídit nemá, ale pokud se rozhodne je dobrovolně zřídit (za jakýmkoliv účelem) automaticky se povinnost o zveřejňování údajů vztahuje i na ni. 

Které informace je tedy poté nutné zveřejňovat? Především ty, jak říká zákon, které je povinnost uvádět i na obchodních listinách.  Přičemž abychom zjistili, které to jsou, musíme nahlédnout do nového občanského zákoníku [3], konkrétně jeho § 435. Jedná se o:
  • jméno pondikatele
  • sídlo podnikatele
  • údaj o zápisu v obchodním rejstříku, je-li podnikatel v takovém zapsán (přičemž pozor, údaj je třeba uvést kompletně včetně oddílu a vložky konkrétního zápisu)
  • údaj o zápisu v jiném rejstříku, je-li podnikazel zapsán v jiném než výše uvedeném obchodním rejstříku nebo údaj o zápisu do jiné evidence a
  • identifikační údaj, byl-li přidělen.
Nový občanský zákoník dále říká, že další údaje lze na listinách uvádět, nesmí ovšem být způsobilé vzbudit klamavý dojem. To pak rozvádí např. ZOK kdy hovoří vysloveně o základním kapitálu, který když je uveden, musí se částka vztahovat jen na jeho skutečně splacenou část.

K dalším povinnostem se vrátíme v další části seriálu.

Autor:
Petr Kašák
_______________________________________________________________________________________
[1] zákon č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník
[2] zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích)
[3] zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

Populární příspěvky z tohoto blogu

#SparkTrip do Izraele - Israel PyCon

Když jsme letos plánovali konference pro #python, byl PyCon jasná volba. No a protože v termínu toho českého se nashromáždily různé jiné akce (především vzhledem k tomu, že je o víkendu), hledali jsme  v zahraničí.  Volba to nakonec nebyla těžká, protože Mára byl začátkem roku na homeofficu v Izraeli a místní PyCon mu byl doporučen. A jelikož my ostatní jsme do té doby v Izraeli nebyli, tak bylo rozhodnuto. 

Tři způsoby jak ve SparkTECHu využíváme Slack, o kterých jste (možná) nevěděli + bonus

Slack je mezi vývojářskými týmy pravděpodobně nejvyužívanějším komunikačním nástrojem a poměrně s jistotou si dovolím tvrdit, že právem. Nabízí totiž spoustu rozšíření a nástrojů, které dokáží ulehčit a zjednodušit rutinní práci. O to víc mi příjde škoda, že toho lidé nevyužívají a berou Slack jenom jako další chatovací aplikaci, kterých jsou k dispozici desítky. V tomto krátkém příspěvku popíšu několik funkcí, které jsou z pohledu nás, SparkTECHu, nejzajímavější a jejich zprovoznění je otázkou chvilky. 1) Hlasování v pollu Jeden z největších problémů, co jsme řešili po přestěhování do nových kanceláří, bylo rozhodování, kam půjdeme na oběd. Máme v okolí velké množství stravovacích zařízení, ale domluvit se na tom, kam se společně zajdeme najíst, byl většinou task na celé dopoledne. Určitě to taky znáte. Chodíte po kanclu, ptáte se kolegů kam by rádi, jenže ne každý má zrovna čas nebo kapacitu vám věnovat pozornost. Jeden má call, druhému něco hoří, takže to hotfixuje, dva jsou za

#softwareAmaso v Rokytnici

Na říjnovém planningu jsme, poměrně na poslední chvíli, zpískali podzimní akci v Rokytnici (nad Jizerou - to neplést s Rokytnicí v Orlických horách, což se někomu, a přiznejme si že mě, povedlo). Rozhodli jsme se věc pojmout jako všeSparkTECHáckou akci, takže včetně dětí, manželů a manželek, přítelů a přítelkyň a dalších domácích mazlíčků. Jako na každé #softwareAmaso akci nesměla chybět tuna jídla a zajímavé prostředí. První bod jsme s Matějem pokryli čtvrtečním nákupem a zajistili jídlo nejen na víkend, ale i na následnou Toasťáko-vraždu prvního stupně v týdnu a dnech dalších. O další bod se postaralo z velké míry počasí, které nabídlo podzim ve své nejkrásnější podobě. Chajdu máme celou pro sebe. První večer byly na pořadu dne degustace vánočních vín a hry. Chybou bylo nechat intelektuálnější hry na pozdější fáze degustace. Není na hanbě, čeká na koupelnu.  Vše utichlo, jdeme spát.  Přilehlá restaurace otevřená od brzkého rána zachránila mnohým život, prot