V minulosti opomíjená, ale poslední dobou již v podvědomí podnikatelské veřejnosti zakořeněná, povinnost zveřejňovat na internetových stránkách určité údaje, byla v minulosti zakotvena v § 13a obchodního zákoníku [1].
Co se změnilo po 1. lednu 2014 s nabytím účinnosti zákona o obchodních korporacích (dále jen ZOK) [2]?
Internetové stránky jsou zmíněny a definovány již v jednom z úvodních paragrafů ZOKu, konkrétně
§ 7 odst. 2.
Definice internetových stránek dle ZOKu:
Jedná se o způsob zveřejnění informace umožňující dálkový přístup, který je pro veřejnost bezplatný, a to tak, aby informace byly dostupné jednoduchým způsobem po zadání elektronické adresy.
Zůstaneme-li na moment u tohoto ustanovení, je zajímavé poukázat na fakt, že dává za povinnost akciovým společnostem mít internetové stránky a zveřejňovat na nich konkrétní údaje (k tomu viz níže). U společností s ručením omezeným je toto z části dobrovolné a to z toho důvodu, že společnost s ručením omezeným povinnost obligatorně internetové stránky zřídit nemá, ale pokud se rozhodne je dobrovolně zřídit (za jakýmkoliv účelem) automaticky se povinnost o zveřejňování údajů vztahuje i na ni.
Které informace je tedy poté nutné zveřejňovat? Především ty, jak říká zákon, které je povinnost uvádět i na obchodních listinách. Přičemž abychom zjistili, které to jsou, musíme nahlédnout do nového občanského zákoníku [3], konkrétně jeho § 435. Jedná se o:
- jméno pondikatele
- sídlo podnikatele
- údaj o zápisu v obchodním rejstříku, je-li podnikatel v takovém zapsán (přičemž pozor, údaj je třeba uvést kompletně včetně oddílu a vložky konkrétního zápisu)
- údaj o zápisu v jiném rejstříku, je-li podnikazel zapsán v jiném než výše uvedeném obchodním rejstříku nebo údaj o zápisu do jiné evidence a
- identifikační údaj, byl-li přidělen.
Nový občanský zákoník dále říká, že další údaje lze na listinách uvádět, nesmí ovšem být způsobilé vzbudit klamavý dojem. To pak rozvádí např. ZOK kdy hovoří vysloveně o základním kapitálu, který když je uveden, musí se částka vztahovat jen na jeho skutečně splacenou část.
K dalším povinnostem se vrátíme v další části seriálu.
Autor:
Petr Kašák
_______________________________________________________________________________________
[1] zákon č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník
[2] zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích)
[3] zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník