Přeskočit na hlavní obsah

Internetové domény - úvod do problematikyJelikož vznikl požadavek na uvedení do problematiky internetových domén, předkládáme tento krátký přehled.

Jednotlivé body (nejčastěji jednotlivé počítače) v síti Internet jsou jednoznačně identifikovány pomocí tzv. IP adres, tedy souboru čísel oddělených tečkami (v současnosti nejrozšířenějším protokolu IPv4). Protože tyto by byly těžko zapamatovatelné, je zaveden systém slovních vyjádření konkrétních IP adres. Takovým slovním vyjádřením jsou právě doménová jména.


Doména je rozdělena na části. Jako dělitele slouží opět tečky a dělí doménu jako celek na (na příkladu domény www.netarna.cz)
  • doménu prvního řádu neboli doménu nejvyšší úrovně (top-level domain, TLD), která reprezentuje typ domény (na příkladu je .cz doménou prvního řádu) a dle ní můžeme ještě odlišovat
    • generické domény (.com, .info,… atd.) označované gTLD a
    • národní domény (.cz, .eu,… atd.) označované ccTLD;

  • doménu druhé úrovně, což je právě ta část, kterou si může zákazník registrovat dle vlastního výběru a dostupnosti zvoleného jména (např. netarna.cz) a

  • doménu třetí úrovně, což je třetí část, kterou si může vytvořit osoba oprávněná nakládat s doménou druhé úrovně (na příkladu www u www.netarna.cz),

  • a takto můžeme větvit doménu dále, směrem k vyšším řádům, kdy směrem doleva přidáváme další části, oddělené tečkou.

Správcem domén nejvyšší úrovně (TLD, viz výše) je organizace ICANN, neboli společnost pro přidělování jmen a adres na Internetu. Jedná se o neziskovou organizaci, jejímž úkolem je právě přidělování a správa doménových jmen a adres. Sídlí v Marina del Rey v Kalifornii.
Správcem národní domény nejvyšší úrovně .cz je zájmové sdružení právnických osob CZ.NIC.


Více k problematice viz např.: http://www.netarna.cz/domeny/

Populární příspěvky z tohoto blogu

#hrajsnami softball - Dejvická slowpitchová liga 2018

Fotoreportáž ze zápasu Dejvické slowpitchové ligy, který se konal 27.-28.10. na Vypichu a SparkTECH se ho účastnil s #hrajsnami týmem.


Tři způsoby jak ve SparkTECHu využíváme Slack, o kterých jste (možná) nevěděli + bonus

Slack je mezi vývojářskými týmy pravděpodobně nejvyužívanějším komunikačním nástrojem a poměrně s jistotou si dovolím tvrdit, že právem. Nabízí totiž spoustu rozšíření a nástrojů, které dokáží ulehčit a zjednodušit rutinní práci. O to víc mi příjde škoda, že toho lidé nevyužívají a berou Slack jenom jako další chatovací aplikaci, kterých jsou k dispozici desítky. V tomto krátkém příspěvku popíšu několik funkcí, které jsou z pohledu nás, SparkTECHu, nejzajímavější a jejich zprovoznění je otázkou chvilky.


1) Hlasování v pollu

Jeden z největších problémů, co jsme řešili po přestěhování do nových kanceláří, bylo rozhodování, kam půjdeme na oběd. Máme v okolí velké množství stravovacích zařízení, ale domluvit se na tom, kam se společně zajdeme najíst, byl většinou task na celé dopoledne. Určitě to taky znáte. Chodíte po kanclu, ptáte se kolegů kam by rádi, jenže ne každý má zrovna čas nebo kapacitu vám věnovat pozornost. Jeden má call, druhému něco hoří, takže to hotfixuje, dva jsou zavření …

Dubnový #hrajsnami SparkTECH planning

Pravidelně první středu v měsíci máme ve SparkTECHu planning. Pravidelně, abychom se nemohli vymlouvat, že jsme na to zapomněli. První středu, abychom se nemuseli dohadovat kdy (dost stačí dohadovat se na CO?) a protože cvičně hučí sirény (kdybychom přeci jen zapomněli a chtěli se vymlouvat). A planning, protože původní záměr byl, že půjde opravdu o typický planning dle agilních metodik. To, že to nakonec dopadlo jinak a jedná se zkrátka o informativní setkání, kde se probírá kde co, je už jiná pohádka.

Pro představu fotky z toho nedávného, dubnového, po kterém jsme vyrazili do Endorfinu. Tam nás čekal Freddy Krueger a pokojíček ve stylu Saw.
Jelikož se někde v budoucnu v téhle vybrané společnosti vyměníme, bylo nejhorší si o průběhu nevyprávět.